Bezpieczeństwo dziecka w samochodzie – priorytet rodziców!

Podczas podróży autem kierowcy mają kilka priorytetów. Kluczowe jest zmyślne załadowanie bagaży, dobre zaplanowanie trasy i zastanowienie się nad postojami. Bez wątpienia jednym z ważniejszych jest jednak nic innego jak bezpieczeństwo dziecka w samochodzie. Podróżowanie z pociechą na pokładzie wymaga pamiętania o kilku zasadach. Każdą z nich jeszcze raz przypomnimy za chwilę.

Przewożenie dzieci w samochodzie wymaga przede wszystkim pamiętania o specjalnych fotelikach! W tym zobowiązana jest zasiąść każda pociecha, która nie skończyła 12 lat lub nie osiągnęła wzrostu na poziomie 150 cm. Siedzisko jest mocowane na miejscu siedzącym – albo za pomocą pasów bezpieczeństwa pojazdu, albo systemu Isofix. Co bardzo ważne, dziecko nie może w foteliku po prostu siedzieć. Ono musi być do niego przypięte dedykowanymi pasami! Tylko w takim przypadku kierowca otrzyma pewność, że siedzisko zintegruje się z systemami bezpieczeństwa zamontowanymi w aucie i zapewni młodocianemu pasażerowi właściwy poziom ochrony podczas ewentualnej kolizji.

Foteliki według prawa europejskiego są dzielone na kilka kategorii. Każda z nich odpowiada ograniczeniu wiekowemu lub wagowemu. Kategorią 0 i 0+ objęte są pociechy, które ważą mniej niż 10 kg. Zazwyczaj wartością graniczną jest w tym przypadku również drugi rok życia, a ceny startują już od 150 złotych. Bezpieczeństwo dziecka w samochodzie w tym przypadku oznacza jeszcze jeden warunek – fotelik należy zamontować tyłem do kierunku jazdy. Skąd ten pomysł? Do drugiego roku życia głowa dziecka jest duża w stosunku do reszty ciała. Takie ułożenie gwarantuje zatem minimalizację ewentualnych urazów podczas wypadku.

Bezpieczeństwo dziecka w samochodzie – dobrze dobierz fotelik!

Kategorią 1 objęte są foteliki przeznaczone dla dzieci między drugim a czwartym rokiem życia, które nie ważą więcej niż 18 kg. Ceny tych siedzisk zazwyczaj zaczynają się od 300 złotych. Podczas zakupu fotelika kategorii pierwszej warto pamiętać o jednej zasadzie. Najlepiej, aby posiadał pasy 5-punktowe. W ten sposób lepiej chroniona będzie nie do końca wykształcona miednica pociechy. W ramach kategorii 2 produkowane są siedziska przeznaczone dla dzieci w wieku od 4 do 7 lat oraz ważące nie więcej niż 25 kg. Foteliki te są dostępne już od 150 złotych.

Ostatnia jest kategoria 3. W tym przypadku przewożenie dzieci w samochodzie odbywa się za pomocą poduszki podwyższającej oraz prowadnic dedykowanych pasom bezpieczeństwa. Jakie są ograniczenia wiekowe? Do fotelika kategorii trzeciej dziecko musi mieć więcej niż 7 lat oraz ważyć od 22 do 36 kg, a ceny tego typu siedzisk startują już od 30 – 40 złotych. Bezpieczeństwo dziecka w samochodzie jest na tyle ważne, że korzystanie z fotelików od lat jest obowiązkowe. Kierowca, który uchyla się od tego wymogu, pokazuje nieodpowiedzialność i naraża się na mandat karny. Może zostać ukarany grzywną na poziomie 150 złotych oraz 6 punktami karnymi.

Przewożenie dzieci w samochodzie: czy używany fotelik to dobry pomysł?

Bezpieczeństwo dziecka w samochodzie stanowi podstawę m.in. wakacyjnych podróży. Mimo wszystko nawet na nim kierowcy czasami starają się zaoszczędzić, kupując fotelik używany. Ceny siedzisk z drugiej ręki potrafią być nawet o 50 – 60 proc. niższe. Czy to jednak dobry pomysł? Odpowiedź zależy od przypadku. Gdy kierowca zdecyduje się na produkt przypadkowy znaleziony na jednym z portalu aukcyjnych, powinien wykazać się ostrożnością. W sytuacji, w której siedzisko brało już udział w wypadku, według zaleceń producentów powinno zostać wycofane z użytku. W skrócie może nie zapewnić właściwego poziomu bezpieczeństwa.

Przewożenie dzieci w samochodzie to oczywiście coś więcej niż tylko foteliki dla dzieci. To też osłony przeciwsłoneczne, które sprawią że promienie nie będą raziły w oczy wasze pociechy, koc, który zabezpieczy tapicerkę przed powstawaniem plam np. od napojów czy planowanie postojów w taki sposób, aby dzieci mogły chociażby skorzystać z toalety.

 


Zobacz także: Czy zakup dużego samochodu to konieczność w rodzinie?