Czy zakup dużego samochodu to konieczność w rodzinie?

Samochód rodzinny kojarzy się zazwyczaj z dużymi gabarytami – konieczność zmieszczenia minimum pięciu osób oraz niejednokrotnie wielu zakupów generuje potrzebę posiadania sporej wielkości auta. Czy faktycznie jest ono potrzebne w rodzinie? O tym w dalszej części artykułu.

Duże auto na miarę dużych potrzeb

Samochód rodzinny musi być przede wszystkim pojemny – biorąc pod uwagę ewentualność transportowania dzieci do przedszkola lub szkoły, niezbędne staje się zamontowanie fotelików samochodowych na tylnych siedzeniach. Jeśli dzieci jest dwoje, problem jest niewielki, gdyż dwa foteliki bez problemu zmieszczą się w klasycznym aucie osobowym. Jednak przy trójce dzieci może pojawić się problem, związany z ograniczoną przestrzenią w aucie – wtedy konieczne staje się zakupienie większego samochodu.

Duży i pojemny bagażnik – nieodzowność w rodzinie

Kolejną kwestią, wpływającą na gabaryty rodzinnego samochodu jest bagażnik, w którym przewożone są zakupy. Niejednokrotnie jest ich sporo, stąd konieczność posiadania pojemnego i obszernego bagażnika, w którym możliwe stanie się umieszczenie zapasów żywieniowych i innych akcesoriów domowego użytku.

Słabsze strony dużych samochodów

Nie sposób nie wspomnieć o wadach posiadania dużego samochodu rodzinnego – stają się one istotne zwłaszcza wobec użytkowania w mieście. Wąskie i zatłoczone uliczki, ograniczona ilość miejsc parkingowych oraz niejednokrotnie spora konkurencja na parkingach pod sklepami to aspekty, które sprawiają że duże auto generuje komplikacje. Z pewnością wymaga ono poszukiwania większych miejsc do zaparkowania, jak również utrudnia poruszanie się na zakorkowanych drogach.

Biorąc pod uwagę wspomniane powyżej kwestie, można uznać że duży samochód rodzinny sprawdzi się w codziennym użytkowaniu, z uwagi na wygodę transportowania wieloosobowej rodziny oraz dużej ilości bagaży i zakupów. Utrudnienia związane z poruszaniem się po mieście należą do ograniczeń, wynikających z korzystania z dużego auta, jednak obszerny i pojemny pojazd wydaje się bardziej korzystny dla dużej rodziny. Warto brać pod uwagę także bezpieczeństwo samochodu, które ma przewozić członków rodziny – niska awaryjność również nie pozostaje bez znaczenia.

 


Zobacz także: Jaki samochód najlepszy dla 5- osobowej rodziny?