Jak dbać o klimatyzację samochodową?

Klimatyzacja w samochodzie od jakiegoś czasu to już standard. Mało kto – jeżeli już ją posiada – jest w stanie z niej zrezygnować. Większość nowych aut, które wyjeżdżają z salonu jest w nią wyposażona. Mimo swojej popularności nie zawsze jest użytkowana we właściwy sposób. Jak dbać o klimatyzację samochodową? Jak sprawić, żeby nie szkodziła zdrowiu?

Klimatyzacja samochodowa wymaga zarówno regularnych przeglądów, jak i odpowiedniego używania – nie tylko latem, ale także i zimą – o czym wielu z nas zapomina. Odgrzybianie klimatyzacji to również ważny element dbania o nią. Przerwa w pracy klimatyzacji nie powinna z reguły trwać dłużej niż tydzień, także w okresie zimowym. Wystarczy, że będziesz włączać ją na około piętnaście minut, w ten sposób nie doprowadzisz do jej szybkiego zużywania się. Wyrób sobie nawyk używania klimatyzacji także do odparowywania szyb. Dzięki niej zrobisz to szybciej, a dodatkowo rozruszasz klimatyzację poza sezonem letnim.

Jak dbać o klimatyzację samochodową? – cenne wskazówki

Pamiętaj, żeby co najmniej raz w roku dokonać gruntownego przeglądu klimatyzacji samochodowej. Im sprawniejsza klimatyzacja, tym większy komfort jej użytkowania i standardowe zużycie paliwa w samochodzie. Przed okresem wakacyjnym obowiązkowo sprawdź ilość czynnika chłodzącego w klimatyzacji. Jak już nadejdą upalne dni to przed włączeniem klimatyzacji najpierw przewietrz wnętrze samochodu, ponieważ przy zamkniętych szybach temperatura w aucie może dochodzić nawet do sześćdziesięciu stopni. Dzięki otwarciu szyb wyrównasz temperaturę w samochodzie z tą na zewnątrz i szybciej schłodzisz auto. Jak już włączysz klimatyzację to koniecznie zamknij szyby.

Odgrzybianie klimatyzacji – to musisz wiedzieć

Jeżeli z otworów wentylacyjnych wydobywa się mało przyjemny zapach to znak, że należy wykonać odgrzybianie klimatyzacji. Jest ono o tyle ważne, że wilgoć powstająca w klimatyzacji jest doskonałym środowiskiem dla rozwoju różnych grzybów i bakterii. Przyjmij jednak, że niezależnie od zapachów raz do roku będziesz serwisować swoją klimatyzację. Podczas przeglądu klimatyzacji z reguły czyści się cały układ klimatyzacyjny. Jeżeli przykry zapach utrzymuje się nadal po przeglądzie podstawowym to z pewnością wymiana filtra przeciwpyłowego rozwiąże ten problem. Nowy filtr sprawi, że klimatyzacja znowu będzie chłodzić powietrze, a nie tylko je mieszać. Z kolei zaawansowane odgrzybianie klimatyzacji przeprowadzić można dwoma metodami:

1) starsza – ale wciąż bardzo popularna – wykorzystująca ozon. Polega na umieszczeniu w samochodzie ozonatora, który ma zabić wszystkie bakterie, roztocza i usunąć wszelkie zanieczyszczenia,
2) nowocześniejsza – czyszczenie za pomocą ultradźwięków.

Odgrzybianie klimatyzacji i jej „nabijanie” – ile to kosztuje?

Wiesz już jak dbać o klimatyzację samochodową, pora na koszty związane z jej serwisowaniem. Rzadko klimatyzacja pozostaje szczelna w stu procentach. Dlatego zaleca się wykonywanie co jakiś czas tak zwanego „nabijania” czynnika chłodzącego. Jest to koszt w granicach 150 – 200 zł, w zależności od warsztatu. Jeżeli używasz klimatyzacji w dużym zakresie – poruszasz się po zanieczyszczonym mieście lub parkujesz wśród drzew – to powyższy zabieg będziesz musiał wykonywać dużo częściej.

Najbardziej kosztowna jest jednak wymiana osuszacza w układzie klimatyzacyjnym. To koszt około 150 – 450 zł. Czynność ta jest niezbędna raz na dwa – trzy lata. Im lepiej działa osuszacz tym mniej wilgoci zalega w klimatyzacji, a tym samym jej metalowe elementy nie rdzewieją tak szybko. Ponadto w suchym środowisku mniejsza szansa na rozwój grzybów i pleśni.

Jak dbać o klimatyzację samochodową, ale i także o siebie?

Zawsze ustawiaj prędkość pracy dmuchawy według swoich potrzeb, ale staraj się nie schładzać powietrza w samochodzie poniżej 5 – 8 stopni względem temperatury na zewnątrz. Nie ustawiaj nawiewów bezpośrednio na siebie i pasażerów, żeby unikać przeciągów. Klimatyzacja znacząco wysusza powietrze i po kilkunastu minutach można odczuwać wzmożone pragnienie. Dlatego przed każdą taką podróżą zabierz ze sobą butelkę niegazowanej wody.

Regularne odgrzybianie klimatyzacji niech wejdzie Ci w krew, bowiem zanieczyszczona klimatyzacja może być przyczyną przeziębień, infekcji, a nawet poważniejszych schorzeń. Co więcej serwisowanie i odgrzybianie klimatyzacji wykonuj w sprawdzonym warsztacie, aby uniknąć przykrych niespodzianek i nie narazić się na duży wydatek.

 


Zobacz także: Mały samochód do miasta