Kupujemy używany samochód. Na co zwrócić uwagę?

Sprzedaż nowych samochodów w Polsce wyraźnie rośnie. W roku 2017 przekroczyła 483 tysiące sztuk. To jednak nie oznacza, że rynek pojazdów z drugiej ręki kurczy się. Nadal jest potężny. I nadal kierowcy poszukują wskazówek przedzakupowych. Dziś kupujemy zatem używany samochód. Na co zwrócić uwagę podczas oględzin każdego z egzemplarzy?

Z punktu widzenia domowego budżetu zakup samochodu – czy to używanego, czy to nowego – stanowi jeden z ważniejszych wydatków. Jako że kierowcy poświęcają na ten cel sporą część swoich oszczędności, ewentualnie często zaciągają kredyt, chcą ulokować środki możliwie najlepiej. A do tego konieczne jest znalezienie pojazdu zadbanego, który chociażby w początkowej fazie eksploatacji nie będzie wymagał nadmiernych nakładów finansowych. Na co zwrócić uwagę przy kupnie samochodu? Newralgicznych punktów jest kilka. Pierwszym jest jednak stan blacharki.

Używany samochód – na co zwrócić uwagę? Poszukuj śladów kolizji!

Podczas oglądania nadwozia samochodu używanego należy zwrócić uwagę na odcienie. Warto sprawdzić czy każdy element jest polakierowany w taki sam sposób i czy np. na połowie drzwi przednich lub tylnych nie widać śladów cieniowania. Do tego konieczne jest sprawdzenie szpar między elementami oraz drobnych uszkodzeń. Nierównomierne przestrzenie w okolicy błotników, maski, klapy bagażnika czy drzwi mogą świadczyć o niefachowo wykonanej naprawie pokolizyjnej. Drobne uszkodzenia w postaci odprysków czy otarć lakieru tworzą z kolei pole do popisu dla negocjacji cenowych.

Kupujemy używany samochód – na co zwrócić uwagę w dalszej kolejności? Po otwarciu drzwi pojazdu należy skupić się na stanie fotela, kierownicy, gałki zmiany biegów, pedałów czy nawet przełączników na konsoli centralnej. Nadmierne przetarcia i mocne ślady użycia mogą świadczyć o tym, że prawdziwy przebieg pojazdu jest wyższy od tego, który zadeklarował sprzedający. Aby ostatecznie sprawdzić prawdomówność właściciela, zawsze można starać się dotrzeć do historii serwisowej auta. Ta jest dostępna chociażby w CEPiK (przebiegi zarejestrowane podczas okresowych przeglądów) lub w bazach producenckich (przebiegi, przy których odbywały się kolejne inspekcje).

Na co zwrócić uwagę przy kupnie samochodu? Kluczem do sukcesu jest silnik

Oczywiście stan nadwozia i wnętrza to nie wszystko. Na co zwrócić uwagę przy kupnie samochodu po oględzinach? Należy bardzo uważnie przyjrzeć się silnikowi i sposobowi pracy układu napędowego. Podczas rozruchu warto sprawdzić czy z rury wydechowej nie wydobywa się biały lub czarny dym. Niepokojąca powinna też być nierównomierna praca motoru na wolnych obrotach lub np. po wciśnięciu pedału sprzęgła, wszelkie hałasy dochodzące spod maski lub kontrolka check engine świecąca się na tablicy zegarów. Kolejnych sygnałów należy poszukiwać w czasie jazdy testowej.

Kupujący prowadzi używany samochód. Na co zwrócić uwagę wtedy? Jako że nie jest to auto, które dobrze zna, w ciągu kilkuminutowej jazdy musi wyłapać jak największą ilość sygnałów świadczących o występowaniu usterki. Powinien m.in. puścić kierownicę i sprawdzić czy pojazdu nie ściąga na którąś ze stron, sprawdzić sposób działania układu hamulcowego oraz uważnie nasłuchiwać. Na co zwrócić uwagę przy kupnie samochodu w kwestii niepokojących dźwięków? Na wszelkie hałasy pojawiające się podczas zmiany biegów, odgłosy pracy zawieszenia i oczywiście kulturę pracy silnika. Gdy np. motor wysokoprężny pracuje zbyt głośno, może to świadczyć o kosztownym uszkodzeniu układu wtryskowego.

 


Zobacz także: Żywotność silnika benzynowego – na ile góruje nad dieslem?