Ochrona lakieru samochodowego. Zadbaj o idealną karoserię!

Karoseria w aucie to przede wszystkim estetyka. To często od jej kształtu zależy bowiem to, czy pojazd spodoba się potencjalnemu kupującemu. Poza tym estetyka ma jeszcze jeden wymiar. Na rynku wtórnym stan nadwozia często jest tym elementem, który przyciąga uwagę kupującego jako pierwszy. A w perspektywie odsprzedaży i zminimalizowania utraty wartości ochrona lakieru samochodowego urasta do rangi eksploatacyjnej świętości.

W XXI wieku kierowcy są coraz bardziej świadomi tego, że samochód jest nie tylko środkiem transportu i wizytówką, ale także inwestycją. To wydatek, który pochłania znaczną część dochodów. W efekcie podczas odsprzedaży najlepiej uzyskać jak największą stopę zwrotu. A jak to zrobić? Chociażby dbając o stan nadwozia i zabezpieczenie lakieru samochodowego. Podstawową metodą dbania o powłokę lakierniczą jest regularna kosmetyka. Kierowca nie może dopuszczać do sytuacji, w której zabrudzenia pochodzące z otoczenia (a zimą np. sól) będą się gromadzić na karoserii. Auto należy bardzo regularnie zabierać na wizyty do myjni.

Specjaliści zalecają, aby unikać myjek automatycznych. Ich szczotki mogą skutecznie porysować lakier. Lepiej korzystać z myjni bezdotykowych, a najlepiej ręcznych. W tych ostatnich dokładnie oczyszczania jest cała karoseria. Poza tym zazwyczaj charakteryzują się one najwyższą jakością stosowanych środków chemicznych. Kierując się zasadami starej szkoły, poza myciem nadwozia warto je również regularnie woskować. Dzięki temu auto zachowa niemalże fabryczny blask, a dodatkowo ochrona lakieru samochodowego zyska kolejny aspekt. Mowa o zabezpieczeniu przed przyleganiem zabrudzeń.

Zabezpieczenie lakieru samochodowego: poproś o pomoc specjalistę

Tak właściwie na tym temat spokojnie można byłoby skończyć. To jednak byłby dość płytki ogląd sytuacji. Szczególnie w sytuacji, w której na terenie całego kraju jak grzyby po deszczu powstają kolejne studia detailingowe. O co w nich chodzi? Ich pracownicy odpowiadają nie tylko za zwykłe mycie nadwozia. Głównym zadaniem ich pracy jest profesjonalne zabezpieczenie lakieru samochodowego przed czynnikami zewnętrznymi. A metod na osiągnięcie efektu jest kilka.

Profesjonalne studio detailingowe powinno zaproponować kierowcy usługę nałożenia powłoki kwarcowej lub ceramicznej. Pierwsze z rozwiązań jest jedną z tańszych metod. Koszt specjalnego preparatu zaczyna się już od 200 złotych. Co daje kwarc? Przede wszystkim sprawia, że faktem staje się ochrona lakieru samochodowego przed czynnikami atmosferycznymi. Powłoka dosłownie odpycha zabrudzenia, a w tym utrudnia np. soli czy ptasim odchodom przywieranie do nadwozia. Co więcej, nadaje lakierowi nowej głębi koloru oraz utrzymuje się na aucie nawet rok.

Ochrona lakieru samochodowego – najwyższe stadium to powłoka ceramiczna!

Wyższym stadium jest powłoka ceramiczna. W jej przypadku zabezpieczenie lakieru samochodowego przed czynnikami zewnętrznymi to jedno. Jako że jej cząsteczki zastygają, tworzą coś na kształt pancerza chroniącego nadwozie przed powstawaniem zarysowań czy uszkodzeń. Powłoka ceramiczna jest bardziej skuteczna, ale też i niestety droższa. Pokrycie ceramiką nadwozia kosztuje od tysiąca do nawet kilku tysięcy złotych. Na szczęście w tym przypadku ochrona lakieru samochodowego będzie trwać nawet 5 lat.

Oczywiście może się okazać, że kierowca nie zastosuje się do żadnej ze wskazówek. Skutek tego będzie jeden – nadwozie w aucie z całą pewnością zostanie porysowane, a nawet mogą pojawić się na nim pierwsze wykwity korozji. W takim przypadku nie warto długo czekać. Rdzawe uszkodzenia powierzchni blacharskiej należy jak najszybciej oczyścić i zastosować zabezpieczenie lakieru samochodowego za pomocą niewielkiej zaprawki. Im wcześniej kierowca to zrobi, tym bardziej zminimalizowane zostaną ubytki. Jeżeli chodzi o zarysowania, konieczne będzie polerowanie nadwozia.

 


Zobacz także: Żywotność silnika benzynowego – na ile góruje nad dieslem?