Samochód elektryczny – czy warto go kupić?

Zmianę, która nastąpiła w świecie motoryzacyjnym w ciągu ostatnich dwóch dekad, ciężko nazwać postępem. To dosłownie rewolucja! Już dziś auta nie tylko samodzielnie kontrolują sytuację na drodze, ale także zaczęły korzystać z zaawansowanych układów napędowych. W tym materiale odpowiedzmy na dość zasadnicze pytanie: samochód elektryczny – czy warto go kupić?

Koncepcja samochodu elektrycznego nie jest wcale nowa. Powstała bowiem już w roku 1835. Przez lata pojazdy zasilane prądem nie miały jednak szans na popularyzację. A decydowało o tym kilka czynników. Początkowo inżynierowie nie byli w stanie zbudować wystarczająco efektywnie pracującego silnika. Potem pojawiło się jeszcze większe ograniczenie – brak technologii budowy pojemnych, lekkich i tanich baterii. Na przełamanie barier rozwojowych elektryfikacja musiała czekać latami. Sytuacja zmieniła się dopiero pod koniec XX wieku. Ale i wtedy pojawiły się ograniczenia, które musiał przełamać samochód elektryczny. Cena stała się głównym obciążeniem.

Samochód elektryczny: czy warto go kupić? Tak, dziś już tak!

Pierwszym krokiem w stronę popularyzacji pojazdów elektrycznych stały się hybrydy. A samo ocieplenie relacji między kierowcami a nowoczesnym napędem stało się faktem na początku nowego millenium. Auta spalinowo-elektryczne w pierwszej kolejności pozwoliły na dopracowanie technologii napędów zasilanych prądem, a w drugiej pokazały kierowcom, że nowoczesnych pojazdów nie należy się bać. A skutek tych działań jest mocno widoczny już dziś. Obecnie żadnym problemem są zasięgi rzędu 500 kilometrów. Do tego praktyczność jest cechą coraz mocniej opisującą samochód elektryczny. Cena jest trzecią z zalet. Koszt zakupu elektryków staje się coraz bardziej atrakcyjny.

Rosnąca funkcjonalność zeroemisyjnych pojazdów sprawiła, że wśród kierowców coraz częściej krąży pytanie: samochód elektryczny czy warto go kupić? Na razie niestety nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko bowiem zależy przede wszystkim od potrzeb i możliwości zmotoryzowanych. W Europie mocno rozwijana jest sieć stacji ładujących. Mimo wszystko nadal pojazdy elektryczne cieszą się szczególną przydatnością głównie w mieście. To w terenie zabudowanym sieć ładowarek jest najbardziej gęsta, czyli najłatwiej doładować baterię w razie potrzeby. Co więcej, przymusowy postój chociażby pod supermarketem jest dużo mniej uciążliwy niż konieczność przerywania podróży w trasie.

Samochód elektryczny – cena będzie topniała z roku na rok

W ruchu miejskim elektryki mają jeszcze kilka innych zalet. Pracują cicho i posiadają automatyczne skrzynie biegów. W ten sposób gwarantują komfort podróżowania. A do tego w strefach ograniczonego ruchu kierowca jest zwolniony z wnoszenia opłat parkingowych czy za wjazd do ścisłego centrum. Aby jednak ze stuprocentową pewnością odpowiedzieć sobie na pytanie: samochód elektryczny czy warto go kupić, trzeba wziąć pod uwagę jeszcze jeden czynnik. Chodzi oczywiście o koszt zakupu i możliwości finansowe kierowcy.

Jak drogi jest samochód elektryczny? Cena identycznie jak w przypadku pojazdów o napędzie klasycznym zależy od segmentu. I tak Renault Zoe należący do grupy małych aut miejskich kosztuje 90 tysięcy złotych, kompaktowy Nissan Leaf nieco ponad 140 tysięcy złotych, a luksusowa Tesla Model S nawet 400 tysięcy złotych. I choć koszty zakupu już spadły. Jedno nie ulega wątpliwości. Cena będzie zdecydowanie topniała w najbliższych latach. Zadecyduje o tym niewątpliwa popularyzacja elektryków. Aut tego typu będzie coraz więcej w Europie, a przy rosnącym pułapie produkcji, technologia budowy nowoczesnego napędu stanie się tańsza.

 


Zobacz także: Czy zakup dużego samochodu to konieczność w rodzinie?