Samochód zastępczy z OC – zobacz w jakim przypadku ci przysługuje

Każdy kierowca dojeżdżający codziennie do pracy czy po dzieci do szkoły ceni swobodę jaką daje auto. Niestety czasami pojazd może zostać wyłączony z użytkowania – tak stanie się np. w wypadku kolizji. Co wtedy? Kierujący poszkodowany w zdarzeniu drogowym wcale nie musi zostać na lodzie. Przysługuje mu bowiem samochód zastępczy z OC. Jak się o niego starać i jak będzie rozliczany wynajem?

Firmy ubezpieczeniowe z założenia są niezwykle oszczędne. Dlatego przez lata unikały płacenia rachunków za samochód zastępczy z OC. Choć kierowców bulwersował ten fakt, bardzo często brakowało im motywacji do ostatecznego wyjaśnienia sprawy. Raz na zawszę kwestię rozwiązał w roku 2011 Sąd Najwyższy. W swojej uchwale wyraźnie zaznaczył, że brak dostępu do pojazdu zastępczego dla poszkodowanych jest praktyką nieuczciwy. Akt ten stał się zatem wykładnią dla kolejnych przypadków, w wyniku czego ubezpieczyciele zostali zobowiązani do zmienia schematów postępowania.

Podstawowe pytanie brzmi: komu należy się samochód zastępczy? Przede wszystkim osobom, których samochody zostały poważnie uszkodzone podczas zdarzenia drogowego. Odszkodowanie należy im się jednak nie za potencjalną możliwość wynajęcia auta, a wynajem do którego faktycznie doszło. W przypadku dużych warsztatów sprawa jest rozwiązywana w dość prosty sposób. Zakłady posiadają swoją flotę pojazdów, które udostępniają klientom. Opłata za samochód zastępczy z OC jest w takim przypadku doliczana do faktury rozliczeniowej z ubezpieczycielem.

Komu należy się samochód zastępczy? Prawie każdemu poszkodowanemu!

Bardzo kluczowe jest to, że podczas starania się o wynajem pojazdu wcale nie musisz dokumentować ubezpieczycielowi sprawcy konieczności posiadania środka transportu. Nie masz konieczności udowadniania jaki jest dystans od domu do pracy czy od domu do szkoły dzieci. Jeżeli zostaniesz poproszony o takowe dokumenty, przedstawiciel ubezpieczyciela po prostu złamie prawo. Czy jest możliwość, w której wniosek o opłatę za samochód zastępczy z OC zostanie odrzucony? Jak najbardziej. Na szczęście jest tylko jedna opcja, przy której scenariusz ten jest możliwy. Stanie się tak w sytuacji, w której posiadanie wynajętego auta jest niecelowe i ekonomicznie nieuzasadnione.

Aby dowiedzieć się co znaczy stwierdzenie niecelowe i nieuzasadnione ekonomicznie, należy przypomnieć sobie komu należy się samochód zastępczy. Należy się osobie, która w wyniku stłuczki straciła możliwość poruszania się pojazdem. Takiej możliwości nie utracili jednak ci, którzy posiadają więcej niż jedno auto. Fakt ten może się zatem stać podstawą do odrzucenia wniosku przez ubezpieczyciela.

Samochód zastępczy z OC i przy szkodzie częściowej, i przy całkowitej

Kolejna kwestia dotyczy długości trwania prawa do korzystania z wynajętego auta. Komu należy się samochód zastępczy przez krótszy okres? Doświadczenie wskazuje że tym kierowcom, których szkoda została uznana za całkowitą. Bezspornie mogą bowiem eksploatować wypożyczone auto od momentu stłuczki do czasu wypłaty odszkodowania. Co dalej? Teoretycznie kierowca jest w stanie nabyć nowy pojazd. A to sprawia, że nie może liczyć na samochód zastępczy z OC. Czy są jednak jakieś wyjątki? Te dotyczą wyłącznie uzasadnionych przyczyn, dla których poszkodowany nie był w stanie nabyć nowego auta.

Z uwagi na procedury i czas konieczny do wykonania naprawy powypadkowej pojazdu, to kierowcy z orzeczoną szkodą częściową na ogół dłużej eksploatują samochód zastępczy z OC. Mogą nim bowiem jeździć od momentu stłuczki aż do odebrania swojego auta z warsztatu. Ile to może trwać? Czasami tydzień, czasami dwa, a czasami miesiąc. Czy zdarza się, że ubezpieczyciele kwestionują prawo do pojazdu zastępczego przy przeciągających się naprawach? Jak najbardziej. Zazwyczaj przyznają prawo do wynajmu auta na okres krótszy. Choć może to wyprowadzić z równowagi kierowcę, pismo w tej sprawie właściwie w żaden sposób nie zmienia sytuacji.

Sugestia ubezpieczyciela jest bezzasadna. Właśnie dlatego poszkodowany powinien wynająć auto na własną rękę, a po opłaceniu faktury za nie, musi zgłosić firmie obsługującej polisę sprawcy roszczenie i żądanie zwrotu opłaconej kwoty. Jest szansa, że kierowca nie otrzyma pełnej wypłaty odszkodowania za samochód zastępczy z OC. Taka opcja występuje jednak przede wszystkim w jednym wypadku. Mowa o sytuacji, w której wynajmowane będzie auto klasy wyższej od auta uszkodzonego w wypadku.

 


Zobacz także: Jak urządzić domowy warsztat samochodowy?