Jak urządzić domowy warsztat samochodowy?

Niejednokrotnie odwiedzamy mechaników samochodowych z błahych powodów. Tymczasem część napraw jesteś w stanie wykonać całkowicie sam i dużo niższym kosztem! Nie chcesz wydawać pieniędzy na częste wizyty u mechanika? Jeżeli tak, to domowy warsztat samochodowy będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

Rozpoczynając przygodę z urządzaniem swojego domowego warsztatu samochodowego musisz oszacować wielkość pomieszczenia, które masz do dyspozycji i zastanowić się nad wyposażeniem, które będziesz chciał aby się w nim znalazło. Rozważ już na wstępie do jakich głównych celów będziesz chciał wykorzystywać swój domowy warsztat samochodowy. Będą to niewielkie naprawy? A może znasz się o tyle dobrze na rzeczy, że będziesz chciał zajmować się bardziej zaawansowanymi czynnościami?

Domowy warsztat samochodowy – planowanie przestrzeni

Jeżeli dysponujesz niewielkim garażem to wszystkie sprzęty, w tym: stół warsztatowy, szafę z narzędziami etc. umieść w tylnej części pomieszczenia. To pozwoli Ci swobodnie pracować przy samochodzie, zwłaszcza po jego bokach, gdy np. będziesz chciał sprawdzić stan swoich klocków hamulcowych. Rozważ także przymocowanie do ściany maty, która posłuży Ci do wieszania narzędzi i pozwoli zaoszczędzić dużo przestrzeni.

Przy zakupie mebli do domowego warsztatu samochodowego kieruj się ich wytrzymałością. Zwykły stół stolarski, który cechuje się dużą stabilnością z powodzeniem zastąpi dość drogi stół warsztatowy. Pomyśl także o dodatkowych szafkach na kółkach, dzięki którym zrobisz przysługę swoim plecom. Co więcej są one o wiele poręczniejsze i łatwo można je przesunąć. Nie zapomnij również o dobrym oświetleniu, głównie w okolicach stołu. Najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie naturalnego światła z jarzeniówkami.

Wyposażenie warsztatu domowego – jakie wybrać?

Narzędzia jakie znajdą się w Twoim domowym warsztacie samochodowym podziel na dwie grupy:

1) Narzędzia podstawowe
Czyli takie które powinny stanowić wyposażenie warsztatu domowego, niezależnie od tego czy jesteś początkującym majstrem czy doświadczonym mechanikiem. Do przyrządów takich zalicza się: komplet kluczy, zestaw śrubokrętów, młotek, podkładki, śruby, kombinerki, wiertarka i latarki. Nie zapomnij oczywiście o podnośniku do samochodu, jeżeli nie masz go na wyposażeniu swojego auta. Przydać może się również imadło.

2) Narzędzia do prac zaawansowanych
Skompletuj je w zależności od tego, na jakich czynnościach będziesz się chciał skupić w swoim domowym warsztacie samochodowym. Może to być klucz udarowy, prostownik do ładowania akumulatora, pistolet do malowania, szlifierka, kompresor, woltomierz czy szczypce.

Oprócz powyższych przyrządów zaopatrz się w mniej specjalistyczne gadżety, takie jak: folie, taśmy, papier ścierny, komplet zapasowych żarówek czy markery i ołówki, którymi oznaczysz miejsce cięcia lub wiercenia. Kup strój roboczy, okulary ochronne, rękawice i specjalne obuwie, w które łatwo będziesz mógł wskoczyć, gdy najdzie Cię ochota na majsterkowanie.

Na wszystkie sprzęty znajdź w swoim domowym warsztacie samochodowy właściwe miejsce. Niech akcesoria do malowania mają swoją oddzielną półkę, a preparaty do naprawy i konserwacji samochodu swoją. Wtedy łatwo odnajdziesz się wśród swojego wyposażenia warsztatu domowego.

Zadbaj o bezpieczeństwo!

Pamiętaj, że bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich jest najważniejsze w Twoim domowym warsztacie samochodowym. Zadbaj aby wszystkie sprzęty zostały solidnie przymocowane
i dobrze zabezpieczone. Niebezpieczne akcesoria schowaj w miejscach trudno dostępnych dla dzieci i nie pozwalaj im wchodzić do garażu podczas Twojej nieobecności. Wyposażenie warsztatu domowego powinno obowiązkowo obejmować także apteczkę i gaśnicę.


Zobacz także: Kiedy wymienić klocki hamulcowe? Na te sygnały zwróć uwagę!