Jak usunąć zapach papierosów z samochodu? To nie takie łatwe!

Zapach panujący w kabinie pasażerskiej jest bardzo ważnym wyznacznikiem komfortu podróżowania. Nieprzyjemny swąd może sprawić, że u pasażerów nasilą się objawy choroby lokomocyjnej. A jedną z najmniej przyjemnych woni jest tytoń. Jak usunąć zapach papierosów z samochodu? Jest kilka metod, którymi kierowca może się posłużyć. Jedno jest pewne – zadanie nie jest wcale takie łatwe!

Przykre zapachy towarzyszące podróży samochodem mogą naprawdę uprzykrzyć życie pasażerom. Jak pozbyć się zapachu tytoniu z auta? Jednym z najbardziej intuicyjnych pomysłów jest zamontowanie w pojeździe odświeżacza powietrza. I choć będzie on naprawdę ładnie czy intensywnie pachniał, skutek okaże się bardziej doraźny niż długofalowy. Dopóki odświeżacz zachowa swoje właściwości, zapach świeżości utrzyma się w kabinie. Gdy jego wkład zestarzeje się i przestanie działać, powróci swąd tytoniu. Taka sama zasada dotyczy także perfum w sprayu dostępnych w sklepach motoryzacyjnych.

Jak usunąć zapach papierosów z samochodu? Nie, zapach nie wystarczy

Znane są też domowe sposoby pozbywania się nieprzyjemnych zapachów z kabiny pasażerskiej. Jak pozbyć się zapachu tytoniu z auta małym nakładem kosztów? Na forach znaleźć można wiele porad mówiących o tym, że wystarczy zostawić w zamkniętym samochodzie małą miseczkę z octem winnym. Ocet powinien wyciągnąć z wnętrza wszelkie niepożądane zapachy. Niestety ten sposób ma jeden skutek uboczny – swąd papierosów zamieni się w swąd octu. Na szczęście i temu można zapobiegać. Wystarczy uzupełnić ocet mieszanką np. soków owocowych. W takim przypadku to ich zapach powinien się stać dominującą nutą w kabinie pasażerskiej.

Bardzo wielu kierowców chwali domowe sposoby wywabiania niepożądanych zapachów z wnętrza pojazdu. Nie wszyscy chcą się jednak zdawać na obiegowe opinie. A wtedy pomocną dłoń mogą zawsze wyciągnąć profesjonalne firmy. Jak usunąć zapach papierosów z samochodu na stałe i przy pomocy specjalisty? Sposobów jest kilka. W pierwszej opcji kierowca może zdecydować się na kompleksowe pranie tapicerki. Należy zlecić odświeżenie zarówno materiału obijającego fotele, jak i boczki drzwiowe. Dobrze jest też np. wyprać wycieraczki spod nóg pasażerów i wykładzinę podłogową.

Sprawdź jak usunąć zapach papierosów z samochodu profesjonalnie!

Warto w tym momencie zaznaczyć, że tylko profesjonalnie wykonane pranie przy użyciu dobrego sprzętu i wysokiej jakości chemii gwarantuje wyciągnięcie tytoniowego zapachu z tapicerki oraz nadanie kabinie całkowicie nowego zapachu. A profesjonalne usługi niestety nie należą do szczególnie tanich. Raczej ciężko się spodziewać, że pracownicy myjni podejmą się wykonania usługi za kwotę mniejszą niż 250 – 300 złotych. I warto zaznaczyć, że suma na takim poziomie dotyczy raczej mniejszego miasta. W większych – a w tym chociażby Warszawie – kwota może być o kilkadziesiąt procent wyższa.

Część kierowców słysząc o praniu tapicerki stwierdzi, że w tym celu wcale nie trzeba jechać na myjnię. W końcu odświeżenia materiałów można dokonać też we własnym zakresie. Pogląd taki jest prawidłowy, jednak tylko w pewnym stopniu. Bo jeżeli właściciel auta nie ma do dyspozycji odkurzacza piorącego (a większość prawdopodobnie nie ma), musi skorzystać ze specjalnych pianek piorących. Jak usunąć zapach papierosów z samochodu przy pomocy takiej pianki? To dość proste. Wystarczy nałożyć ją na powierzchnię materiału, a następnie wmasować gąbką. Co ze skutecznością? Efekt może być nie do końca zadowalający. Szczególnie że pranie w takiej wersji nie oczyszcza materiału dogłębnie, a raczej powierzchniowo. W związku z tym swąd tytoniu nadal pozostaje w kabinie pasażerskiej.

Jak pozbyć się zapachu tytoniu z auta? Upiecz dwie pieczenie…

Profesjonalne pranie samochodu to dopiero pierwsza z fachowych metod. Drugą i równie skuteczną jest ozonowanie. Mowa o dokładnie tej samej procedurze, która jest wykorzystywana m.in. do odgrzybiania kanałów wentylacyjnych w samochodzie. Jak pozbyć się zapachu tytoniu z auta przy pomocy ozonu? Do kabiny pasażerskiej wystawia się specjalne urządzenie. To przy pomocy wysokiego napięcia i promieni UV tworzy ozon. Reszta tak właściwie robi się sama.

Metoda ozonowania jest o tyle prosta, że oferuje ją coraz większa ilość warsztatów w Polsce. Do tego korzystnie wypada jej cena. Przeciętnie wykonanie procedury kosztuje 50 złotych. Co jeszcze ważne, ozonowanie wcale nie musi być wykonywane celowo dla usuwania nieprzyjemnych woni z kabiny pasażerskiej. Może się stać elementem chociażby corocznego przeglądu klimatyzacji, a w tej perspektywie pozbycie się zapachów będzie jedynie skutkiem ubocznym jednej z podstawowych inspekcji serwisowych.

 


Zobacz także: Jak urządzić domowy warsztat samochodowy?